Yeşil Nokta Nedir?

“Yeşil Nokta” işareti, o ambalajlı ürünü piyasaya süren ekonomik işletmenin ambalaj atıklarının geri kazanımı ile ilgili yasal yükümlülüklerini yerine getirdiği ve sisteme mali bir katkı sağladığı anlamına gelmektedir.

 • 31 Ülkede geçerli
  Çoğunluğu AB üyesi 31 ülkede geçerlidir.
 • 150 bin Kuruluş
  150.000’den fazla kuruluş ambalajları üzerinde Yeşil Nokta markasını kullanmaktadır.
 • 400 Milyar Ambalaj
  Yeşil Nokta’nın kullanıldığı ambalaj miktarı yıllık olarak 400 milyar adede ulaşmıştır.
 • 540 milyon Tüketici
  Yeşil Nokta sistemi 540 milyon tüketiciyi kapsamaktadır.
 • 140 Ülkede tescilli
  Yeşil Nokta 140’dan fazla ülkede tescilli bir markadır.
ÇEVKO Vakfı
 • Cenap Şahabettin Sok. No:94 34718 Koşuyolu Kadıköy / İSTANBUL
 • cevko@cevko.org.tr
 • +90 (216) 428 78 90
  © 2022 ÇEVKO Vakfı SDV
  Mobirise Website Builder

  Yeşil Nokta

  Yeşil Nokta

  Yeşil Nokta ilk olarak 1990 - 1991 yıllarında Almanya'da Yeşil Nokta Sistemi olarak adlandırılan ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplama sistemine giren ambalajların belirlenmesi için kullanılmaya başlanmıştır.

  Kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla 1995 yılında "Packaging Recovery Organization Europe - PRO Europe" kurulmuştur. PRO Europe, kar amacı gütmeksizin, bu ülkelerin geri kazanım sistemlerine, her ülkeden bir sistem olmak üzere, Yeşil Nokta lisansı kullanım hakkını vermektedir.

  Yeşil Nokta; sanayi sorumluluğu simgeleyen, uluslararası bir model haline gelmiştir. Bir ambalajın üzerinde yer alan "Yeşil Nokta" işareti, o ambalajlı ürünü piyasaya süren ekonomik işletmenin ambalaj atıklarının geri kazanımı ile ilgili yasal yükümlülüklerini yeri getirdiği ve geri dönüşüm sistemine maili katkı sağladığı anlamına gelmektedir.

  ÇEVKO Vakfı, 2003 yılında PRO-Europe'la yaptığı sözleşme ile uluslararası "Yeşil Nokta" markasının Türkiye'deki kullanım hakkını elde etmiştir. ÇEVKO, Avrupa'da çok yaygın olan bu markayı ülkemizde de kullanmak isteyen piyasaya sürenlerle Yeşil Nokta Marka Alt Lisans Sözleşmesi yaparak kullandırmaktadır. Türkiye’de piyasaya sürülen Yeşil Noktalı ürünlerin sözleşme süreci için vakfımız ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. İhracat gerçekleştirdiğiniz diğer ülkelerdeki ÇEVKO Vakfı benzeri diğer yetkili kuruluşlara https://www.pro-e.org/proe-members linkinden ulaşabilirsiniz.

  Made with ‌

  Easiest Website Builder